Městys MACHOV

Městys Machov naleznete na jihovýchodním okraji Broumovského výběžku při státní hranici, která zde odděluje území východních Čech od polského Kladska. Machov je složen ze čtyř částí - Nízké Srbské, Machova, Machovské Lhoty a Bělého a má nyní asi 1125 stálých obyvatel. Rozkládá se v údolí potoka Židovka (Bělý při toku Třeslice) v nadmořské výšce 460 m n.m., přičemž okolní hory dosahují výšky až 911 m n.m. V posledních letech se stává čím dál více vyhledávanou turistickou oblastí, a to jak v létě, tak i v zimě. Území Machova je součástí CHKO Broumovsko, leží v polické křídové pánvi zdrojů pitné vody a sousedí s polským národním parkem Stolové hory.

Po vstupu ČR do tzv. Schengenského prostoru opět vzrostl význam Machova jakožto centra turistiky, a to jak v létě po nově otevřených přeshraničních turistických trasách do okolních polských Stolových hor, tak i v zimě díky upravovaným běžeckým lyžařským stopám. Turisté tak mohou objevovat nejen kouzelné samoty v okolí Machova (Končiny, Závrchy, Sedmákovice, Řeřišný), ale i podobná místa na polské straně Kladského pomezí.

Pokud jde o průmysl, funguje v současné době v Machově i několik firem. V objektu továrny, která se nachází při výjezdu z obce směrem k Bělému, síclí momentálně tři firmy. Jedná se o zastoupení mezinárodní firmy Kotexma, o firmu švýcarského majitele objektu s názvem Ekomach a dále je zde v pronájmu se svou textilní výrobou firma Papillons. Kromě zmíněných firem stojí jistě za zmínku výroba kuchyní firmy Hofman a výroba ruksaků a dalších sportovních potřeb Doldy, která má v obci i svoji prodejnu.

Zajímavosti městyse:

- Mariánský barokní sloup z roku 1761 od Bartoloměje Henricha (na náměstí);

- kostel sv. Václava, vybudovaný r. 1675 na místě původního dřevěného kostela z období před r. 1354;

- památná malolistá „Šrůtkova lípa" u č.p. 26 - stáří je odhadováno přes 500 let, obvod dutého kmene 688 cm, výška 24 m.

Nízká Srbská
- roubená kovárna č.p. 47 z roku 1799, udržovaná v původním stavu (byla využita při natáčení seriálu F.L.Věk);

Machovská Lhota
- bývalá evangelická fara z r. 1813, která sloužila i jako motlitebna českých bratří (na komíně kamenný kalich);

Bělý
- statek „selského generála" Karla Dostála, jednoho z hlavních vůdců selského povstání v roce 1775.

Turistika:
Machov je východiskem mnoha turistických tras se zajímavými cíli na obou stranách státní hranice. Díky vstupu ČR do Schengenskému prostoru jsou odsud lehce dostupná pískovcová skalní města na polské straně - na vrcholu hory Bor (Skaly Bledne) a na vrcholu stolové hory Hejšovina (Szczeliniec Wielki - 919 m n.m.). V nejbližším okolí stojí za návštěvu vyhlídka na české straně Boru i hřebenové trasy Broumovských stěn s vyhlídkami do broumovské kotliny i do vnitrozemí Čech. Na své si přijdou v okolí Machova i houbaři či pozorovatelé flóry a fauny (roste zde např. masožravá rostlina Rosnatka okrouhlolistá).

Ze vzdálenějších cílů lze doporučit návštěvu Adršpašských a Teplických skal či benediktýnského kláštera v Broumově. Na polské straně je to pak např. Bazilika ve Vambeřicích (z r. 1418), skanzen historických venkovských staveb ve Stroužném, akvapark v lázních Kudowa Zdrój či nádherné koupání v přírodní nádrži Zalew Radkowski u města Radków, které je partnerským městem Machova.

Lyžování:
Pro milovníky bílé stopy je v okolí Machova připravováno několik kilometrů běžeckých tratí (více informací na http://ski.policenadmetuji.cz).

Přímo v Machově naleznete i sjezdařský areál s lyžařským vlekem v délce 500 m, který sousedí s komplexem skokanských můstků různé velikosti (na některých umělá hmota). Pro náročnější sjezdaře je v dosahu polské středisko zimních sportů Zieleniec (35 km).

Ostatní sporty:
V Machově je k dispozici i vybavení pro ostatní sporty. Je zde tělocvična, herna stolního tenisu, tenisový kurt, volejbalový kurt či dětské hřiště.

Ubytování:
Ubytování v Machově naleznete buď v několika pensionech, nebo u řady machovských občanů nabízejících ubytování v soukromí. Kontakty můžete získat na úřadu městyse (tel. č. 491 547 121) i na webových stránkách městyse.

Stravování:
- nákupní středisko (potraviny i prům. zboží) na náměstí,

- restaurace „Obecní dům" na náměstí (www.restauraceobecnidum.eu),
- restaurace v pensionu „U Lidmanů" ve Lhotě a hospůdka „U Skřivana" v Nízké Srbské.

Zdravotnictví:
V obci pravidelně ordinuje praktický lékař (2x týdně - Po + Čt) a každý den je zde ordinace zubního lékaře.

Policie:
Nejbližší služebna Policie ČR je v nedaleké Polici nad Metují, služebna pohraniční policie s působností v oblasti Machova sídlí v Hronově.

Aktualizováno ( Úterý, 25. Srpen 2015 )